Hako2024
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Pojemniki, kosze i kontenery – dowiedz się, gdzie można gromadzić śmieci
(2015-04-09)

Jakie są podstawowe rodzaje pojemników na śmieci? Jak wygląda ich oznakowanie i gdzie możemy je umieszczać? Jakie odpady możemy gromadzić w pojemnikach? Te pytania najczęściej nurtują obywateli po nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

CSK.jpg

Odpady komunalne muszą być gromadzone w specjalnych pojemnikach spełniających określone normy techniczne i posiadających odpowiednią pojemność. Kolejne punkty Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określają także warunki rozmieszczenia pojemników oraz sposób utrzymania ich odpowiedniego stanu sanitarnego, porządkowego i technicznego. Sprawdźmy zatem, w których pojemnikach możemy gromadzić śmieci i jak wygląda sposób ich porządkowania.

Podstawowe rodzaje pojemników na odpady

Na drogach publicznych oraz terenach nieruchomości śmieci można gromadzić w pojemnikach i workach, samodzielnych pojemnikach oraz koszach na odpady, przy czym w zabudowie mieszkalnej ścisłego centrum miasta dopuszczalne jest gromadzenie odpadów komunalnych zmieszanych w przezroczystych workach wykonanych z tworzywa sztucznego, których pojemność nie przekracza 120 litrów. Zarówno metalowe pojemniki na odpady, jak i worki, muszą posiadać identyfikator nieruchomości dostarczony przez przedsiębiorcę. Plastikowe pojemniki na odpady komunalne w zabudowie blokowej powinny zostać ulokowane na terenach nadzorowanych przez właścicieli nieruchomości bądź innym terenie należącym do nich.
W zależności od rodzaju i ilości odpadów mamy do wyboru: małe lub duże pojemniki wielokrotnego opróżniania, kontenery z bądź bez pokrywy, BIG BAG, pojemniki na surowce wtórne (także typu igloo), pojemniki z siatki na surowce wtórne czy presokontenery. Bogatą ofertę pojemników na odpady można znaleźć na stronie jednego z ich producentów – www.skatom.pl.

Wszelkie pojemniki, worki z tworzywa sztucznego oraz betonowe kosze uliczne powinny zostać usytuowane w miejscach odpowiadających przepisom prawa budowlanego i być utrzymywane w dobrym stanie sanitarnym.

Jak wyglądają pojemniki?

Pojemniki na odpady muszą być oznakowane symbolami określającymi rodzaj śmieci, na jakie są przeznaczone. Do niebieskich, dedykowanych na papier, wrzucamy makulaturę, książki, pudełka kartonowe i tekturę, do żółtych – butelki po napojach, plastikowe torebki, puszki po napojach, drobny złom, do białych – szkło bezbarwne, do zielonych – szkło kolorowe, do brązowych – odpady biodegradowalne. Pozostałe śmieci (głównie odpadki żywnościowe) należy umieszczać w zbiorczym pojemniku.

Wybierając odpowiedni zestaw do segregacji odpadów, warto sugerować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością i pojemnością. Nie wszystkie typy pojemników są przeznaczone do gromadzenia odpadów komunalnych i przemysłowych – przed zakupem warto zatem przyjrzeć się specyfikacji producenta i sprawdzić, dla jakich odpadów pojemnik jest dedykowany.